RNCF1210DTC2K61
Mfr.Part #
RNCF1210DTC2K61
Description
RES 2.61K OHM 0.5% 1/3W 1210
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
Resistance :
2.61kOhm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF1210DTC2K61
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C