RNCF1210DTC294K
Mfr.Part #
RNCF1210DTC294K
Description
RES 294K OHM 0.5% 1/3W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
294kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
200mW
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF1210DTC294K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 294kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C