RNCF1210DTC205K
Mfr.Part #
RNCF1210DTC205K
Description
RES 205K OHM 0.5% 1/3W 1210
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
205kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
200mW
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF1210DTC205K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 205kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C