RNCF1210DTC1R24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTC1R24
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.24 OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.24Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RNCF
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RNCF1210DTC1R24
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.24Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C