RNCF1210DTC1R21
Mfr.Part #
RNCF1210DTC1R21
Description
RES 1.21 OHM 0.5% 1/4W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.21Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF1210DTC1R21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.21Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C