RNCF1210DTC1M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTC1M80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.8M OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.8MOhm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RNCF
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
200mW
Working Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF1210DTC1M80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.8MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C