RNCF1210DTC1M50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTC1M50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.5M OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.5mOhm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF1210DTC1M50
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.5MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C