RNCF1210DTC19K6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTC19K6
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 19.6K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
19.6kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RNCF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
200mW
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF1210DTC19K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C