RNCF1210DTC162K
Mfr.Part #
RNCF1210DTC162K
Description
RES 162K OHM 0.5% 1/3W 1210
Power Rating :
200mW
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
162kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF1210DTC162K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 162kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C