RNCF1210DTC160K
Mfr.Part #
RNCF1210DTC160K
Description
RES 160K OHM 0.5% 1/3W 1210
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
160kOhm
Datasheets
RNCF1210DTC160K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 160kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C