RNCF1210DTC15R8
Mfr.Part #
RNCF1210DTC15R8
Description
RES 15.8 OHM 0.5% 1/3W 1210
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
15.8Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF1210DTC15R8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 15.8Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C