RNCF1210DTC102K
Mfr.Part #
RNCF1210DTC102K
Description
RES 102K OHM 0.5% 1/3W 1210
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
200mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
102kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C