RNCF0201BTE10K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF0201BTE10K2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES PREC, 10.2 KOHM, 0201, 0.1%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Application :
Automotive Grade
Number of Terminations :
2
Height :
0.23 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Resistance :
10.2 kOhms
Base Product Number :
RNCF0201B
Height - Seated (Max) :
0.011" (0.28mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Length :
0.6 mm
Features :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
0.3 mm
Ratings :
AEC-Q200
Technology :
Thin Film
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
RNCF
Voltage Rating :
15 V
Datasheets
RNCF0201BTE10K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCF0201BTE10K2
RNCF Series, Thin Film, 10.2 kOhms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C