RNCF1210BTE9R10
Mfr.Part #
RNCF1210BTE9R10
Description
RES 9.1 OHM 0.1% 1/3W 1210
Resistance :
9.1Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF1210BTE9R10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 9.1Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C