RNCF1210BTE97R6
Mfr.Part #
RNCF1210BTE97R6
Description
RES 97.6 OHM 0.1% 1/3W 1210
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
97.6Ohm
Power Rating :
200mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
RNCF
Datasheets
RNCF1210BTE97R6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 97.6Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C