RNCF1210BTE6K65
Mfr.Part #
RNCF1210BTE6K65
Description
RES 6.65K OHM 0.1% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
333mW
ECCN Code :
EAR99
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.65kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF1210BTE6K65
Stackpole Electronics, Inc. RNCF1210BTE6K65
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C