RNCF1210BTE6K20
Mfr.Part #
RNCF1210BTE6K20
Description
RES 6.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Resistance :
6.2kOhm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF1210BTE6K20
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C