RNCF1210BTE66K5
Mfr.Part #
RNCF1210BTE66K5
Description
RES 66.5K OHM 0.1% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
66.5kOhm
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Datasheets
RNCF1210BTE66K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C