RNCF1210BTE62K0
Mfr.Part #
RNCF1210BTE62K0
Description
RES 62K OHM 0.1% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
62kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W