RNCF1210BTE56R0
Mfr.Part #
RNCF1210BTE56R0
Description
RES 56 OHM 0.1% 1/3W 1210
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
56Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210BTE56R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 56Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C