RNCF1210BTE56K2
Mfr.Part #
RNCF1210BTE56K2
Description
RES 56.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
56.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RNCF1210BTE56K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C