RNCF1210BTE42K2
Mfr.Part #
RNCF1210BTE42K2
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Max Power Dissipation :
333mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
42.2kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210BTE42K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCF1210BTE42K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C