RNCF1210BTC76K8
Mfr.Part #
RNCF1210BTC76K8
Description
RES 76.8K OHM 0.1% 1/3W 1210
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
76.8kOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF1210BTC76K8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C