RNCF1210BTC604R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTC604R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 604 OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
200mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
604Ohm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF1210BTC604R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 604Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C