RNCF1210BTC44K2
Mfr.Part #
RNCF1210BTC44K2
Description
RES 44.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Resistance :
44.2kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C