RN70E5362FBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN70E5362FBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 53.6K OHM 3/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Resistance :
53.6kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
14.2748mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
4.57mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Max Power Dissipation :
750mW
Series :
Military, MIL-R-10509/3, RN70
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
Power Rating :
750mW
Composition :
Metal Film
Datasheets
RN70E5362FBSL
Vishay / Dale RN70E5362FBSL
53.6kOhms, 0.75W 3/4W, Metal Film,