RN70D15R0FRE6
Mfr.Part #
RN70D15R0FRE6
Description
RES 15 OHM 3/4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
750mW
Max Power Dissipation :
750mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-R-10509
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
4.57mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Axial
Working Voltage :
500V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
15Ohm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RN70D15R0FRE6
Vishay / Dale RN70D15R0FRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, 0.75W 3/4W, Metal Film,