RN70D1431FRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN70D1431FRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.43K OHM 3/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Width :
4.57mm
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
750mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
14.2748mm
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
1.43kOhms
Power Rating :
750mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Series :
Military, MIL-R-10509/3, RN70
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN70D1431FRSL
Vishay / Dale RN70D1431FRSL
1.43kOhms, 0.75W 3/4W, Metal Film,