RN70C2210FRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN70C2210FRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 221 OHM 3/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Resistance :
221Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
14.2748mm
Power Rating :
750mW
Lead Free :
Contains Lead
Width :
4.57mm
Max Power Dissipation :
750mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-R-10509/3, RN70
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RN70C2210FRSL
Vishay / Dale RN70C2210FRSL
221Ohms, 0.75W 3/4W, Metal Film,