RN70C1181BBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN70C1181BBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.18K OHM 3/4W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
1.18kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Length :
14.2748mm
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
750mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Width :
4.57mm
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-R-10509/3, RN70
Power Rating :
750mW
Datasheets
RN70C1181BBSL
Vishay / Dale RN70C1181BBSL
1.18kOhms, 0.75W 3/4W, Metal Film,