RN65E4992FR36
Mfr.Part #
RN65E4992FR36
Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Power Rating :
500mW
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
4.57mm
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Military Standard :
MIL-R-10509
Width :
4.57mm
Tolerance :
±1%
Length :
14.2748mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
49.9kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Datasheets
RN65E4992FR36
Vishay / Dale RN65E4992FR36
Through Hole 49.9kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,