RN65E2493BRE6
Mfr.Part #
RN65E2493BRE6
Description
RES 249K OHM 1/2W .1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
14.2748mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-R-10509
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Width :
4.57mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
4.57mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
249kOhms
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Published :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RN65E2493BRE6
Vishay / Dale RN65E2493BRE6
Through Hole 249kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,