RN65E10R0BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN65E10R0BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
10Ohms
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
14.2748mm
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Diameter :
4.57mm
Width :
4.57mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-R-10509
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN65E10R0BRE6
Vishay / Dale RN65E10R0BRE6
Through Hole 10Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,