RN65D3400FR36
Mfr.Part #
RN65D3400FR36
Description
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
500mW
Width :
4.57mm
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-R-10509
Length :
14.2748mm
Resistance :
340Ohms
Diameter :
4.57mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RN65D3400FR36
Vishay / Dale RN65D3400FR36
Through Hole 340Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,