RN65D2212FRE6
Mfr.Part #
RN65D2212FRE6
Description
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
22.1kOhm
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Film
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-R-10509
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.57mm
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN65D2212FRE6
Vishay / Dale RN65D2212FRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 22.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,