RN65D1602FB14
Mfr.Part #
RN65D1602FB14
Description
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
640 μm
Power Rating :
500mW
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Resistance :
16kOhms
Length :
14.2748mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
350V
Width :
4.57mm
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RN65D1602FB14
Vishay / Dale RN65D1602FB14
Through Hole 16kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,