RN65D1543FRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN65D1543FRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
4.57mm
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
500mW
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-R-10509
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Resistance :
154kOhms
Diameter :
4.57mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
14.2748mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RN65D1543FRE6
Vishay / Dale RN65D1543FRE6
Through Hole 154kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,