RN65C4421BB14
Mfr.Part #
RN65C4421BB14
Description
RES 4.42K OHM 1/2W .1% AXIAL
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
4.57mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated :
350V
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
4.42kOhm
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Length :
38.1mm
Lead Diameter :
640 μm
Datasheets
RN65C4421BB14
Vishay / Dale RN65C4421BB14
FIXED RESISTOR, 4.42kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,