RN65C1001DRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN65C1001DRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1/2W .5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
4.57mm
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
500mW
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
14.2748mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Datasheets
RN65C1001DRSL
Vishay / Dale RN65C1001DRSL
1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,