RN60E1622DRE6
Mfr.Part #
RN60E1622DRE6
Description
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Width :
3.68mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16.2kOhms
Power Rating :
250mW
Length :
8.7376mm
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
38 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3.68mm
Datasheets
RN60E1622DRE6
Vishay / Dale RN60E1622DRE6
Through Hole 16.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,