RN60E1403DRE6
Mfr.Part #
RN60E1403DRE6
Description
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL
2
Military Standard :
MIL-R-10509
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
30 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Radiation Hardening :
No
Published :
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.68mm
Width :
3.68mm
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
140kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
8.7376mm
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN60E1403DRE6
Vishay / Dale RN60E1403DRE6
Through Hole 140kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,