RN60E1212BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60E1212BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-R-10509
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
12.1kOhms
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Diameter :
3.68mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
3.68mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Length :
8.7376mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Datasheets
RN60E1212BRE6
Vishay / Dale RN60E1212BRE6
Through Hole 12.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,