RN60D7683FRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60D7683FRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Width :
3.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
3.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Resistance :
768kOhms
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
8.7376mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
RN60D7683FRE6
Vishay / Dale RN60D7683FRE6
Through Hole 768kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,