RN60D3921FR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60D3921FR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
250mW
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Military Standard :
MIL-R-10509
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
38 Weeks
Number of Terminations :
2
Width :
3.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
3.68mm
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Tolerance :
±1%
Length :
8.7376mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
3.92kOhms
Datasheets
RN60D3921FR36
Vishay / Dale RN60D3921FR36
Through Hole 3.92kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,