RN60C56R2BRSL
Mfr.Part #
RN60C56R2BRSL
Description
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Resistance :
56.2Ohms
Length :
8.7376mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN60C56R2BRSL
Vishay / Dale RN60C56R2BRSL
56.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,