RN60C31R6BRE6
Mfr.Part #
RN60C31R6BRE6
Description
RES 31.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Width :
3.68mm
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Diameter :
3.68mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
31.6Ohms
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Tolerance :
±0.1%
Length :
8.7376mm
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
RN60C31R6BRE6
Vishay / Dale RN60C31R6BRE6
Through Hole 31.6Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,