RN60C2612BRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60C2612BRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
26.1kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.68mm
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Supplier Device Package :
Length :
8.7376mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Datasheets
RN60C2612BRSL
Vishay / Dale RN60C2612BRSL
26.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,