RN60C1112BRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN60C1112BRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Power Rating :
250mW
Length :
8.7376mm
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
11.1kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RN60C1112BRSL
Vishay / Dale RN60C1112BRSL
11.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,