RN55E6421BRE6
Mfr.Part #
RN55E6421BRE6
Description
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
125mW
Resistance :
6.42kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-R-10509
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Length :
6.096mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Datasheets
RN55E6421BRE6
Vishay / Dale RN55E6421BRE6
Through Hole 6.42kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,