RN55E5493DRE6
Mfr.Part #
RN55E5493DRE6
Description
RES 549K OHM 1/8W .5% AXIAL
Metal Film
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Width :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Mount :
Through Hole
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
6.096mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
549kOhms
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55E5493DRE6
Vishay / Dale RN55E5493DRE6
Through Hole 549kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,